گفت و گو با آرش نورایی خواننده و آهنگساز

آرش نورایی خواننده ای است که علاوه بر داشتن تخصص در خوانندگی ، دستی نیز در آهنگسازی و تنظیم دارد. این خواننده که تا کنون افتخارات بسیاری را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است که از این میان می توان به دعوت به دور پایانی فستیوال و دریافت جایزه از پرفسور آنجلینی رییس کنفدراسیون وکال جهان نام برد.
همچنین اجرا در اولین فستیوال بین المللی آواز درایتالیا، دریافت جایزه خواننده باریتون در جشنواره آواز بلونیا، دریافت جایزه گروه برتر دربخش آواز جمعی جشنواره موسیقی فجر، دریافت جایزه ویژه حوزه هنری در جشنواره خنیاگران، اجرای کنسرت آلبوم «روزای بعدازتو» در هفت سانس در ایران، فروش یازده هزار نسخه آلبوم منتشر شده در سال ۹۵ و … ازدیگر افتخارات این خواننده جوان است.
اولین اجرای وی در سن چهارده سالگی در تالار عماد کرمان با تکنواری پیانو بود.
پیش از این از آرش نورایی آلبوم «روزای بعد از تو» را منتشر و روانه بازار موسیقی کشور کرده است. وی هم اکنون مشغول ساخت جدیدترین آلبوم خود است و همچنین تک قطعاتی را نیز در دست انتشار دارد.
با وی گفت و گویی ترتیب داده ایم که می خوانید:

* با وجودی که به موسیقی کلاسیک علاقه و تسلط دارید، به پاپ پرداخته اید، چرا؟
موسیقی کلاسیک بخشی از زندگی من است اما من نیز مانند همه مردم مطابق با سلیقه روز هستم و درجریان اتفاقات روز قرار دارم. برای احترام به مردم و مخاطبی که با من همراه است باید به روز باشم و کاری کنم که آنها نیز مانند من از آنچه می شنوند، لذت ببرند. مردم بخشی از موسیقی هستند چرا که اگر آنها نباشند کار کدن ما فایده ای نخواهد داشت. یک خواننده و یک موزیسین برای مردم کار می کند که اگر جز این بود، هنرمند می نشست کنج عزلت و برای خودش کار هنروری می کرد. دیگر نیازی به این نبود که کسی بنشیند و کار هنری بکند.

*چه چیز در موسیقی پاپ وجود دارد که در انواع دیگر موسیقی نیست تا شما و مخاطبان موسیقی را جذب کند؟
موسیقی پاپ سادگی خاصی دارد. این سادگی موجب می شود مخاطب موسیقی و کلامی که دارد ارتباط تنگاتنگی برقرار کند. مخصوصا این روزها که سرعت حرف اول را می زند، موسیقی هر چه ساده تر و بی آلایش تر باشد، برقراری ارتباط با موسیقی ساده راحت تر و سریعتر خواهد بود. موسیقی پاپ با سادگی ای که دارد مخاطبان خود را جذب می کند. موسیقی کلاسیک و سنتی بافت پیچیده ای که دارند موجب دوری مخاطب می شوند. البته من از زمان حال و اکنون حرف می زنم و در جغرافیای ایران! چرا که در دیگر جاهای دنیا مردم دارند با موسیقی کلاسیک زندگی می کنند. به جهت این که از کودکی در مدارس موسیقی خوب گوش کرده اند و با آن خو دارند. این در حالی است که در ایران افرادی پیدا می شوند که کمترین سناختی از موسیقی کلاسیک ندارند، چه برسد به اینکه نسبت به آن عرق داشته باشند .

*کاستی های موسیقی ایرانی چیست که برای جذب مخاطب نمی تواند قدرتمند عمل کند؟
موسیقی ایرانی درگیر یک سری تکرارها شده است. تکرارهایی که منجر به یکنواختی موسیقی و عادت کردن گوش مخاطب شده اند. این تکرارها به ضرر مردم و موسیقی ایران است. چرا که موجب تقلید می شود و تقلید هنر یک کشور را به بن بست می رساند.

*برای رفع این کاستی ها چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید؟
اینکه کسانی که ادعایی در موسیقی و هنر دارند، خودشان را به روز کنند. بالا بردن اطلاعات عمومی در زمینه موسیقی و کسب سواد لازم می تواند بسیار مفید باشد. خوب نیست کسی در هنر فعالیت کند و از هنر آن سوی مرزها بی اطلاع باشد. من به عنوان یک خواننده پاپ و یا هر سبک دیگر موظف هستم تا موسیقی روز دنیا را گوش کنم و آشنایی جزیی با آن داشته باشم تا هم بتوانم موسیقی ام را به روز کنم و هم از مخاطب و موسیقی روز عقب نمانم.*آنطور که خبر می رسد مشغول ساخت آلبوم جدید خود هستید. این راهکارهای شما در این آلبوم به چشم می خورد و لحاظ شده است؟
بله من آلبوم جدیدی در دست تولید دارم که هم اکنون در مرحله ساخت آهنگ است. این آلبوم همچنان که امضای من را پای خود دارد و در ادامه دیگر آلبومم است، آلبومی مطابق با سلیقه روز مردم و جامعه است. همین طور سعی بر این بوده تا موسیقی روز دنیا و المان های جدید موسیقی در آن لحاظ شود.
*چرا انتشار آلبوم؟ در حالی که این روزها بیشتر خواننده ها به سمت انتشار تک قطعه می روند ؟
من فکر می کنم آلبوم به نوعی می تواند هویت بخشی کند. آلبوم هویت یک خواننده است چون می توان با گوش دادن به یک آلبوم در کنار گذاشتن تمامی قطعات کنار هم به مقایسه آنها با هم و شناخت هر چه بیشتر خواننده و کارهایش کمک می کند. یک آلبوم شناسنامه یک خواننده است. همچنین آلبوم مثل یک پازل است و کنار هم گذاشتن قطعات می تواند راه شناختی موثری برای مخاطب و منتقد موسیقی را فراهم کند.
*ولی به نظر می رسد انتشار تک قطعه با اقبال بهتری مواجه شود.
بله همین طور است. از آن جایی که مردم امروزه ازطریق اینترنت و دانلود غیرقانونی به گوش دادن موسیقی اقدام می کنند، انتشار تک قطعه کاری مرسوم شده است. چون گوش دادن به یک تک قطعه برای عوام کاری راحت و به صرفه تر است. ضمن اینکه این کار و انتاشر تک قطعه برای خود خواننده نیز کاری راحت تر است. ناگفته نماند که اصلا هم به نفع جامعه موسیقی نیست چرا که هر کسی بتواند با انتشار یک قطعه می تواند به جرگه خوانندگان بپیوندد و حرفه ای و غیرحرفه ای بودنش قابل تمییز نیست.

*با این هجوم خواننده ها در بازار موسیقی کار برای حرفه ای سخت و سخت تر می شود.شما چگونه با این قضیه کنار آمده اید؟ برای شما کار در چنین بازاری سخت نیست؟
خوب سخت که هست ولی اگر به این مقوله فکر کنیم که هر کسی کار خودش را می کند، می توان با آن کنار آمد. شاید بتوان گفت برای مردم و مخاطبان موسیقی این تعدد خوانندگان بسیار هم خوب است چرا که می توانند از میان تعداد بیشتری خواننده دست به انتخاب بزنند و دایره انتخابشان وسیع تر و وسیع تر می شود.
من نیز مانند بسیار دیگری از خوانندگان با این قضیه کنار آمده ام و به شعور جمعی احترام می گذارم.

*گویا تقلید می تواند نجات دهنده باشد. شما دست به تقلید نزده اید؟
من مخالف هر گونه تقلید هستم اما منکر این نمی شوم که در زندگی هنری هر کسی در آغاز راه تقلید بوده است. من نیز درست به تقلید بوده ام اما نه کورکورانه بلکه با شناخت کامل و دقیق! اما به مرور آن را کنار گذاشته و خودم را پیدا کردم. زندگی حرفه ای من آن است.
*فکر میکنید آنهایی که دست به تقلید می زنند، موفق نمی شوند؟
همانطور که در بخشی از صحبتهایم گفتم تقلید موجب یکنواختی می شود و یکنواختی سم است برای مردم و مخاطبان موسیقی! بوده اند کسانی که با تقلید موفق شده اند اما این موفقیت موقتی بوده است و بعد از مدتی کوتاه به دست فراموشی و بی مهری از سوی مخاطبان سپرده شده اند.

*برای پیش رو چه برنامه هایی دارید از کنسرت و آلبوم و …؟
فعلا که همین مقوله انتشار آلبوم مطرح است و در ادامه اگر بشود به برگزاری تور کنسرت اقدام خواهم کرد.

About حسین رحتی

Check Also

نوا به آهنگسازی سالار ایوبی منتشر شد

قطعه بی کلام نوا به آهنگسازی سالار ایوبی، منتشر شده و در دسترس مخاطبان قرار …

دیدگاهتان را بنویسید