منظومه ستار خان دستانی به قلم علیرضا تیانی خیابانی منتشر شد

علیرضا تیانی خیابانی
علیرضا تیانی خیابانی

تازه ترین اثر تألیفی از دکتر علیرضا تیانی خیابانی تحت عنوان «منظومه ستار خان دستانی» چاپ و منتشر شد.

دکتر خیابانی در معرفی ستارخان از سرداران جنبش مشروطه ایران ملقب به سردار ملی عنوان کرده است: ستار خان فرزند دلیر آذربایجان است. او وارث شجاعت و غیرت آبا و اجداد ماست. قهرمانی که با شکستن علم شوم تسلیم و رذالت توانست تن تنها، تبریز و ایران را به حصن حصین بیرق آزادی بکشد. بنده با استناد به تاریخ مشروطیت کسروی خواسته ام قهرمانی ها و دلاوری های ستار خان را برجسته تر کنم. البته در برخی موارد از خاطرات مادر بزرگ خود نیز که از شاهدان قضایای مشروطه بود استفاده کرده ام.

وی در ادامه افزود: این منظومه از ۸۶۰ بند تشکیل شده است، بزرگترین خصوصیت این اثر که کار من را صد چندان نمود، یکدست بودن قافیه میباشد که شایان ذکر است ۸۶۰ قافیه مثلا بولاق، بوکاق، داماق، قالاق، یاتاق، الاق ، قاچاق و… می باشد. به نظرم نفس این کار فارغ از میزان موفقیت من خیلی ارزشمند است. امروز اگر من الگوهای متعالی خود را به نسل جوان معرفی نکنم معلوم است نوجوان به سراغ الگوهای دیگران خواهد رفت.

خیابانی خاطرنشان کرد: منظومه ستار خان دستانی (داستان ستار خان) تماما بر چهار چوب قوشما (قوشما قالب اصلی و غالب شعر ترکی می باشد) و یازده هجا، با ترکیب داخلی ۶+ ۵ نگاشته شده است. از خاصیتهای شگرف قالبهای خاص زبان ترکی این است که شما در بکار گیری کلمات بیگانه خیلی آزاد نیستید اگر به اجبار کلمه ای را از زبانی بخواهید بیاورید باید با قواعد فونتیک ترکی هماهنگ کنید، به همین سبب درصد لغات غیر ترکی منظومه پایین است.

این نویسنده در پایان صحبت هایش گفت: بنده همینجا فرصت را مغتنم شمرده می خواهم از دکتر حبیب احمدلو که با تمامی گرفتاری هایش مقدمه ی عالمانه ای برای این منظومه نگاشته اند، تشکر کنم؛ همچنین از مدیران فرهیخته انتشارات فخر آذر (فردوسی سابق) جناب حاج سیروس قمری و استاد ناصر قمری تقدیر و تشکر ویژه ای داشته باشم. امیدوارم این کتاب با تمامی کاستی هایش _ که البته همه ی آنها از جانب خود بنده می باشند _ مورد پسند دوستداران ستارخان، تاریخ مشروطیت، تبریز قدیم و مخاطبان عزیز قرار گیرد.»

شایان ذکر است که درآمد حاصل از این اثر توسط مؤلف به کودکان سرطانی اهدا میگردد.

منظومه ستار خان دستانی به قلم علیرضا تیانی خیابانی منتشر شد
منظومه ستار خان دستانی به قلم علیرضا تیانی خیابانی منتشر شد

About حسین رحتی

Check Also

آلبوم موسیقی تصنیف و ترانه منتشر شد

آلبوم «تصنیف و ترانه» تازه ترین اثر از گروه موسیقی همنوازان فاخته، از سوی شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید